Popis převaděče Zprávy o provozu
Zprávy od Mirka OK1UVU o stavu a provozu převaděče
Tx BH + Rx dipól Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Čtvrtek, 05 Prosinec 2019 12:57

Ve středu 4.12. před Moon kontestem od 13.45 jsem opět 3x zdolával omrzlý stožár. Nainstaloval poopravenou původní BH. Doma bez protiváh měla PSV měřené analyzátorem 1 : 1,.0. Na stožáru PSVmetrem s radiálami 2,8 bez nich 1.8 což vzhledem k bízkosti kovových částí je pěkné, tak zůstala na TX. Na Rx stranu nejvíce vyhovoval dipól na vrchu trubky co byl předtím na vysílání. Nová BH na fotkách východní, ještě za tmy šla dolů. Na Rx nepoužitelná, velký Ripex. Na TX má lepší místo původní po opravě. V souboru co si stáhnete je MP3 záznam zkoušek. Byly vyzkoušeny všechny možné varianty. Nejlepší se ukázala tato současná, kdy Jirka OK1UKY solidně procházel na 5 mW výkonu do všesměrového dipólu.Sestava fungovala asi 1 hodinu, potom se rozdováděl Ripex tak, že nešel potlačit jakoukoliv z vyzkoušených antén. Dokonce Slavoje dost rušil i na direktu 145,500 a nejen tam. Přesto antény jsem nechal tak, jako když to ze začátku šlo Jirka zároveň s měřením a zkoušením poskytl i kompletní fotodokumentaci. Poslední soubor je DK ze dneška 5.12., kde jsem poprosil o reporty. Škoda že tam nebyli všichni. Příští návštěva další středu 11.12.na Moon kontest Sláva bude na 433.500, pokud si udrží kmitočet. Na 70cm by nemělo nic rušit. OK0BBF a OK0DBF budou po dobu závodu vypnuté.( možná návštěva také ještě14. a 15.12 FM Pohár a PA ).

http://leteckaposta.cz/452066808

 
montáž BH Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Pondělí, 02 Prosinec 2019 06:05

Ve středu 4.12. máme v plánu jet na Suchý Vrch namontovat původní BH X-200. Měl jsem ji doma a kromě volného N konektoru ( jeho těla ) v odlitku BH, jsem nic nenalezl, ale anténu dál nedemontoval. Při měření analyzátorem MFJ-259 i přes PSVmetr vykazuje stav OK. Kupodivu bez protiváh o nepatrný kousek lepší, než s nimi. Také může být i něco s kabelem, uvidím na místě samém. Bylo by dobré opět, aby převaděč problémově slyšící stanice poslouchaly, asi po 18. hodině. Bude-li vše v pořádku, možná ji použiji na Tx stranu. Je ve vašem zájmu být na OK0F. Stožár nesmí být namrzlý, to by se mi nechtělo.

Od 20.00 do asi 21.00 pojede Sláva Moon kontest na 145.500.

 
dopis od OK2MEZ Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Neděle, 01 Prosinec 2019 06:02

OK2MEZ - pozdrav z Přerova

Ahoj Mirku,píši ohledně čtvrtečního natáčení-testu nynějšího TX dipolu.
Moje ANT je svislý dipol asi 2x45 cm,orginal černá krabička z TV ant...,zde je napojen natvrdo 50 Ohm koax RGC 54,asi 20m, dipol je umístěný na východní straně (opačné než OK0F !!!) rod.domu 1.patro vedle okna.
TRX je Kenwood TS 2000X, OK0F nahazuji 10 W a slyším jej asi S 6.
Možná to jde odrazem od 80m vysokého beton.komína,asi 70m na východ ode mne,nevím.
Muj anténní analyzer je RigExpert AA520 ( do 520 MHz).Moje PSV je asi 1,5
Posílám ti v příloze vzorek - nahrávku mp3 z mého TRX + PC - HRD programu.. (jezdím digi mody).
Tvoje nahrávky mp3 jsou málo hlasité,moje jsou možná zase až moc silné.
Nahrávek z OK0F mám mnoho a pojmenování souborů dělám zásadně dle datumu a času (viz příloha).
Ahoj,Pavel,OK2MEZ,Přerov
Moje data při tvém natáčení dipolu.
Vrchod - S 6-7
Jihovýchod - S 6
Jih - S 4
Jihozápad - S 3
Západ - S 0

Pavle, já mám nahrávání z FT50 do digizáznamníku nastaveno tak, aby při programu Audacity špičkově indikátor šel až na konec. Označení mají soubory REC a kolikátého je. V tomto programu je krásně vidět úroveń modulace ( zdvih) účastníků, vidím mezery a už se trefuji třeba na konec DK a pod. Nepotřebné odřežu.
V programu V3 u SDRka mi to chodí stejně jen není vidět modulační křivka a je tam automaticky datum, čas, kmitočet i šířka modulace. Na úpravu bych jej musel prohnat programem Audacity. Rád bych dal Tvůj příspěvek na stránky převaděče nejsi-li proti.
Na to, že posloucháš na dipól, je to obdivuhodné, nejsi zas tak blízko.
Děkuji že jsi mi napsal.
73 Mirek OK1UVU

Ahoj Mirku,....ano,můžeš to na web umístit.

Ten TX dipol mi vrtá hlavou,jaké jsou rozměry,jestli má 300 Ohm nebo zda je přizpůsoben vedením.

Na foto detailu to vypadá jako 300 Ohm,ale uvnitř smyčky je vidět asi přizpůsobovací prvek.

Klasické GP s rezonančním zářičem a radiály, např. 6 ks které by byly v rozmezí 180 stupňů východ-jih-západ

pod úhlem 45 stupňů a 15 W TX by také stálo za zkoušku.

Mimo toho dipolu používám kvůli bouřkám pod střechou nouzově 2 ANT GP - 2m a 70 cm se středovými orginal hříbky pro GP s PL konektorem,které se nasadí na konec stožáru- průměr trubky - koax jde uvnitř trubky.

Ahoj.....Pavel,OK2MEZ,Přerov


Pavle, dipól má 50 ohmů, není to uzavřená smyčka. Naproti konektoru je trubka dipólu ( u ráhna ) přerušena ten černý kousek. Něco na způsob obrácených J ale končících dole rovným úsekem. Ten prvek navíc má být na přizpůsobení impedance. Vyhledej si to na D.com. ( sponzorovi Motorol) viz úvodní strana ,,Popis převaděče.,, Na vysílání by byla vhodná všesměrová ale zisková anténa, které by nevadila blízkost i jiných antén a to je problém. Na příjem musí být taková, aby co nejméně pobírala Ripex a byla i vzdálena od TX antény. Přečti si předchozí články ať se neopakuji.
 
DK 30.11. + reporty Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Sobota, 30 Listopad 2019 13:38

Požádal jsem před kroužkem, aby ti co špatně slyší, nebo špatně slyšeli převaděč a mají změnu, dali reporty.

http://leteckaposta.cz/298858682

 
DK z 29.11. + snímky Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Pátek, 29 Listopad 2019 10:21

V nahrávce je št + DK + snímky signálu u Jirky OK1UKY na SDR + foto ze Sucháku, na něm je pootočená anténa. Nebyla uvolněná nahoře v upínací armatuře, ale ve spojce trubek, která byla sice dotažená, ale stahovací části vnější trubky se už opřely o sebe. Spojku jsem vyměnil za jinou, co jsem mezitím doma opravil. Pootočená anténa směřovala asi na SZ místo na JJV. Momentálně je na vysílání zapojen dipól, pro zmenšení směrovosti, ale patrně má na něj vliv i nezapojená směrovka z druhé strany. U dipólu byla provedena ještě výměna části koaxu. Další plánovaná cesta je v tu první středu v prosinci tedy 4.12. Je výborné, když hlásíte jak slyšíte převaděč. Jak slyší on vás se nezměnilo a zůstane to stejné, takto je nízká úroveň Ripexu na přijímači.

BH se nepodařilo vyměnit. Sice je stejně dlouhá, ale jiný výrobce a mezikruží pro silnější protiváhy nelze použít. Zkusím původní opravit, namontovat ji už asi letos nestihnu. Počasí se silně zhoršilo. Dolů jsme jeli rychlostí 10 km, pro silnou mlhu bylo vidět asi 5m dopředu, těžko jsem poznával i zatáčky.

http://leteckaposta.cz/783336741

 
poprvé celodenní záznam Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Úterý, 26 Listopad 2019 10:07

V Letecké poště, která je zatím nejlepším úložištěm co jsem poznal, máte uložen celodení provoz na převaděči OK0F ze dne 25.11.2019. Stahování na úložiště mu trvalo trvalo více jak 6 minut, uložení původního souboru ve vlastním PC na plochu 1 minutu a 34 vteřin. Soubor je velký 71 MB a přehrání, tedy doba záznamu provozu převaděče činí 2 hodiny 35 minut ( od DK po konec YL kroužku). Můžete se najít.

Jaký je momentální stav antén viz předchozí msg. Později připojím i fotky.
Převaděč musíte brát jako dvě stanoviště. Jedno co poslouchá ( Rx ) s vlastní anténou a druhé co vysílá ( Tx ) opět s vlastní jinou anténou. Pokrytí území z Rx a TX je rozdílné.Pokud nebyl Ripex, bylo pokrytí stejné, protože převaděč vysílal i poslouchal na jednu anténu. Poslechová anténa musí být nyní natočená tak, aby co nejmémě přijímala Ripex, vysílačová tak, aby co nejméně působila na Rx anténu ( směrem, nebo vertikální vzdáleností). Tedy Rxová anténa musí minimálně brát Ripex i vysílací signál vlastního převaděče. Takže je to dost složité a vaše požadavky, jak to potřebujete, jsou až druhořadé. Najít přijatelný kompromis v souladu s vašimi potřebami je hooodně velký problém, zvláště když potřebujete poslouchat ( jen, Hi ) ze tří světových stran. Ve čtvrtek zkusíme nahradit stávající BH jinou BH a použít ji na TX stranu. Jaký bude mít vliv na Rx anténu je zatím ,,ve hvězdách,,. Umístění BH Je už také více zastavěno dalšími převaděčovými anténami od tří jiných převaděčů, než byla když to tenkrát chodilo a to ještě bylo o více jak 100 dalších vysílačů v nejbližším okolí méně, včetně kW Rádia Černé Hory. Proto opakuji ,,lépe už bylo,,. A je to hlavně na vás a vašich anténách, jak se s tím poperete.


http://leteckaposta.cz/987780887

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 30
 

Návštěvy stránek

TOPlist
| Převaděč OK0BBF | Centrum svářecí techniky s.r.o. zajišťuje provoz stránek |