dopis od OK2BX Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Sobota, 02 Listopad 2019 09:48

Obeslal jsem uživatele převaděče z větších vzdáleností a různých směrů s článkem ,,další pokus,, a s prosbou, pokud by mohli býti při něm.

Ahoj Mirku,
dík za informace ohledně úpravy vyzařování TX signálu na OK0F.
Já jsem v mém QTH úplně na kraji použitelnosti a tak je zde poznat každý decibel, který signál zesílí, nebo sníží.
Po poslední úpravě je signál slabý tak 1 kostička až dvě. Modulace plná šumu srozumitelnost je 2-3. Před úpravou zde byl
signál 2-4 kostičky se srozumitelností 3-4.
Používám anténu 5 elm. DK7ZB 28ohm. napájení s transformaci na 50 ohmů. Napájím kabelem RLA-10 v délce 20m (-1.5 dB). RTX mám YAESU FT7800 se40 Watty.
Pokud by se dalo stabilně pracovat přes převaděč, velice rád Ti pošlu nějaký obnos na provoz tohoto zařízení.
73 a brzy na slyšenou!

Zdeněk OK2BX


Zdenku, dík za info. Je mi jasné že pro Tebe, vzhledem k vzdálenosti bude příjem problém.Já to také nemám snadné, abych mohl na tyto vzdálenosti poskytovat kvalitní signál. Ještě snad pokud by tam mohla být BH ( Bílá hůl) jako jedinná anténa. Před třemi roky, jak začaly nesnáze s rušením od Ripexu, se antény Rx a Tx musejí oddělit a to důkladně, aby se zmenšil vliv Tx složky převaděče na jeho Rx vstup za současného dalšího signálu Ripexu, aby vznikal co nejmenší im produkt třetího řádu. Pokud přidám výkonu tak neúměrně ( nelineárně) stoupne i druhá harmonická a je zase problém.

Pokud jsi slyšel asi před měsícem ( na směrovku ) to díky tomu, že mířila na JJZ, tedy na Tebe a Luboš OK2MFA také byl spokojen.
Marek OK2VVD slyšel jen občas jak si vzpomínáš. ( Přitom je největším sponzorem ). Při použití druhé BH si liboval jak perfektně slyší, ale Západ a Jihozápad nešel. To také není použitelné.
Mám v plánu obě antény natočit přímo na J, Ty bys měl slyšet a Marek to ještě nevím. Problém je také, že účastníci DK jsou od Z po V a to v dost velkých vzdálenostech OK1VYK - OK2VVD přesně na opačnou stranu. Možná by nebylo od věci popřemýšlet nad přestěhováním se na OK0BBF,
který má na nejlepším místě antény, chodí bezvadně a hlavně ho nic neruší - může si dovolit i předzesilovač. Tam není co zdokonalovat a nic jej neomezuje. To je podobné s OK0C a OK0BC. 70cm nemá problém. Také je DK přestěhován.
Kolineárku a/2 na kterou to nyní vysílá, jsem dával pro ověření jak berete ideálně všesměrový signál, tedy pro všechny stejný, ovlivněný pouze vzdáleností a terénním profilem. ( eventuelně rušením v místě vašeho příjmu).
Pokud bys zůstal a přesto neslyšel, tak snad jedině použít ziskovější anténu, nebo dobrý předzesilovač. 5elementů není moc na tuto vzdálenost.
Jak se dostáváš do jiných 2m převaděčů v této a větší vzdálenosti ? Hlavně nesrovnávej čas kdysi, jak se říká, lépe už bylo.
Tuto otázku pokládám i ostatním hamům uvedeným v kopiji. Jak vy ?
73 Mirek OK1UVU

Mirku,
zase bych nechtěl, abys dělal něco kvůli mně.. Já mám více možností a ranní pokec ještě není žádná velká HAM činnost.
Otevřela se mi další možnost na VELKÝ převaděč QO-100. Zařízení je hotové a musím už jen vyřešit umístění TX antény.
Občas na ok0f mrknu, jakmile bude signál použitelný, dám Ti vědět.
Ahoj a 73! ZdeněkDíval jsem se na ten QO-100, je to zajímavé, ale pro většinu uživatelů ama pásem asi nedostižné. Stačí se zaposlouchat, někteří mají i problém s fungováním převaděče příjem - vysílání což není shodné, subtón, zdvih i ta 1/2 vteřina než Fko vyhodnotí subtón ....Potom návyky z SSB, čím víc šumí převaděč tím víc křičí. Nemáš-li nic proti, dal bych i toto naše psaní na stránky. Nebo mohu odmazat Tvoji značku.

Mirku,
Nemáš-li nic proti, dal bych i toto naše psaní na stránky..
Souhlasím. Zdeněk
p.s. Plse dej mně odkaz kde ten WEB najdu
 
 

Návštěvy stránek

TOPlist
| Převaděč OK0BBF | Centrum svářecí techniky s.r.o. zajišťuje provoz stránek |