nejde to ale všem Tisk
Napsal uživatel Mirek OK1UVU   
Úterý, 12 Listopad 2019 13:30

Natočení směrovek na J přineslo řadě lidí lepší signál, například i třem kadždodenním uživatelům z DK. Se zhoršením z jiných směrů se částečně dalo počítat. Pokud jste každodenní uživatelé a máte špatný signál, napište mi. Pouze nevím jak to zařídit k Markovi. Letos asi už nic nebude. Napsala mi Jana OK2MAJ z pondělního YL kroužku a nemá námitek se podělit s vámi, třeba máte podobný problém. Já mohu jen doporučit, čtěte občas informace na OK0F.

Přeji pěkný večer,
v pondělí v YL kroužku mne požádala Eva DFE, že je velmi nešťastná, že nás vůbec neslyší. Asi jsou pootočeny antény OK0F víc k nám na Moravu, nebo byla jiná příčina, protože my máme v Machové signál excelentní, slušný poslech i vysílání má i Ivana 2 PIV v Malenovicích. Nevím, ale minulý týden to bylo od všech YL stanic v kroužku velice pěkné. Pokud bude čas a možnost, Eva prosí o prověření, zda by se s tím něco dalo udělat, abychom se slyšely všechny.
Chápu, že Praha - Smíchov je trochu "za kopcem", ale slíbila jsem, že se zeptám, proto píši.

Děkuji Jana OK2MAJ

Nemohu antény natočit na každého, lituji to ani nejde. Měl jsem tam asi týden, dá se to dohledat na stránkách www.ok0f.cz a doporučuji jak něco, tak se podívat na ně, anténu a/2 se zaručeně všesměrovou vyzařovací charakteristikou. Víceméně hlavně abyste si vyzkoušeli jak slyšíte převaděč. Takže všem stejně. Slyšel na ní lépe Marek OK2VVD, největší sponzor a stálý účastník DK, pokud slyší. Dostával se i kamarád Jirka z Jablonce OK1IO, lépe slyšell i Zdenek OK1XXZ ze Zbirohu mezi Prahou a Plzní, 270 km od převaděče, asi nejvzdálenější stanice. Poslední dva nejsou v DK, ale bohužel špatně slyšeli tři pravidelní účastníci DK OK2HL, OK2PET a OK2BX. Před a/2 anténou tam byly ty samé antény ve směru na JZ a ty jsou nyní na Jih. S Ripexem nemohu použít ziskovější všesměrovou anténu, protože slabší stanice jsou nečitelné vlivem intermodulačního produktu, který vzniká ...to tam všechno lze vyčíst. Pokud by nebylo rušení Ripexem mohu zapojit jednu BH a půjde to přibližně jako kdysi až na to, že v okruhu 30 m přibyly za dobu 5 let desítky dalších vysílačů a antén. Už před asi rokem jich bylo 100. K tomu ještě nesmím opomenout kilowatové Rádio Černá Hora.
Tato momentální konstelace antén OK0F pravidelným účastníkům DK vyhovuje. Já musím stále mít na prvním místě vliv Ripexu a potom až co dalšího by šlo zlepšit. Kdo chce převaděč používat, měl by zapracovat na svých anténách ( delší směrovky) aby měl dobrý příjem, nebo předzesilovač. Chcete všichni aby převaděč chodil jak dříve, to bohužel už nebude. Stanice vzdálené kolem 200 km od převaděče, ve třech různých směrech Z,J a V. Zkuste mi jmenovat jiné takové převaděče v pásmu 2 metrů, nevím o žádném.

Jediné co mohu doporučit, když neuděláte nic u vás, je přejít na 70 cm převaděče např u nás umístěný OK0BBF. Ty nejsou zatím rušené a konrétně Bublifuk chodí skvěle.

Vím, že problém s Fkem má více amatérů, proto bych otiskl naši korespondenci i na stránkách převaděče, nemáš-li Jano nic proti. Nebo mohu vynechat značku. Pokud budou směrové antény, vždy to někomu bude chodit hůř a jinému lépe. Změna kmitočtu převaděče, jednak není kam a za druhé nevím zda by jej nerušilo zas jiné zařízení. Je to velký problém a sám jsem z toho nešťastný. Snažím se alespoň vyhovět stálým pravidelným uživatelům. Nemohu nic slíbit.
73 Mirek OK1UVU

Dobrý den a srdečně Tě, Mirku zdravím. Současně děkuji za vysvětlení a plně chápu, že s tím máš veliké problémy, protože vím, že se nelze zavděčít všem a Eva snad má dostatek možností a znalostí, jak tento problém řešit, už kdysi mi posílala reliéf krajiny a směr signálu, je si vědoma toho, že převýšení ve směru na OK0F způsobuje problémy v příjmu. Já si velice vážím Tvého úsilí, jen jsem chtěla tlumočit přání Evy, abych se Tě pozeptala, co je možné učinit a snad se nebudeš zlobit, když jí Tvoji odpověď přepošlu. Ivanka 2 PIV, děvčata od Mohelnice i já jsme velice spokojené a protože máme YL kroužek jen cca 15 min. jednou týdně, chápu, že stálí a pravidelní uživatelé mají prioritu. Náš kroužek nezahrnuje žádné podstatné informace, jsme jen rády, že se slyšíme a žijeme.
Přeji Ti všechno jen dobré a ještě jednou děkuji za odpově´d. Jana OK2MAJ
P.S. Zda korespondenci otiskneš, nechám na Tvém uvážení, nemám nic proti, ale "vedoucí kroužku YL" je Eva OK1DFE a já jsem jen splnila její prosbu.

Jen taková poznámka : není to zas tak dlouho co neslyšela Ivana i když myslím, že chyba byla i u ní. Když Ripex spustil, tak Milan v Olomouci musel dávat 20 W, aby přes rušení prošel. Dnes mu stačí i 0,5 W na stejnou anténu a to rušení nezmizelo a je stejné 2 W a 25 m daleko od antén převaděče. Nakonec ho můžete slyšet 146,3875 MHz digitální přenos trvalý asi s 0,5 vteřinovými mikropřestávkami. Rozdělením antén se dosáhlo přijatelného stavu i poslední natočení na Moravu má v potlačení Ripexu také zlepšení. Eva mi mohla napsat jako i kdokoliv z uživatelů. Nezlobím se. V první řadě beru přání sponzorů, ti provoz financují, pak stálých každodeních uživatelů, ale to neznamená že mi nemohou ostatní sdělit co mají na srdci. Pouze když se tu objeví dva největší sprosťáci, tak vypínám převaděč. Pro mě je limitující vliv Ripexu, jinak lze vyzkoušet cokoliv..Dá se říci že se to pomalu zlepšuje, ale vždy když je zlepšení u někoho, tak zhoršení je zas jinde. Těch hodin co jsem strávil s převaděčem od roku 1993, kdo v 68 leze po stožárech ? Jěště jsou tu tací co úmyslně škodí. Říkám jim blbci, protože normální člověk by to nedělal.

MIRKU, NENÍ NA SVĚTĚ ČLOVĚK TEN, ABY SE ZALÍBIL LIDEM VŠEM! Moc děkuji a jestli TY máš zájem, s Evou se můžeš domluvit přímo, u nás je signál S-metru "na doraz" - a mrzí mne to, ale technickým problémům až zas tolik nerozumim, abych si mohla s Tebou fundovaně o tom povídat.....
Domnívám se, že Tvoje péče o antény a chod OK0F je víc, než přepečlivá, tak si s tím nedělej starosti. Díky moc a pěkný den.
 
 

Návštěvy stránek

TOPlist
| Převaděč OK0BBF | Centrum svářecí techniky s.r.o. zajišťuje provoz stránek |