Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

Veverka na Pradědu

24.2. 10:00 • St • Veverka Šumperk /p Praděd 1491m [JO80OBCB, PMR portejblyJeseníky Praděd na PMR rozmezí 10.00-11.00hod na PMR 7ch nebo 5ch Pokud v Rymařově neujede autobus nám!
 
 Veverku jsem slyšel pěkně, ale pouze na venkovní anténu. Končil na kanále PMR č.7 asi v 10.40 hod. Bohužel ani na dvě různé ručky  UV5R a Hyteru PD 785 i když jsem vylezl až ke komínu, jsem neslyšel nic. Abych vysílal na venkovní směrovku v pásmu PMR, to bych byl jak Jarda OK2JHJ. Věřím, že Veverka udělal hodně QSO. Já mám v přímém směru Suchý Vrch 10km daleko a o 500 m výš než moje QTH. Ještě pár pěkných fotek https://veverkacb.rajce.idnes.cz/Praded-Svycarna-Kouty_nad_Desnou_2021/
Připojím poznámku od Veverky - ok 258km na Vendu Brdy a Prahu atd rušení z Polska a děti!!
Děti, ten problém znám. Zkuste si nechat PMRku chvíli skanovat. Rodiče kupují dětem PMR stanice jako hračku a jejich ratolesti je používají hlavně pro různé druhy vyzvánění. Trochu se tomu blíží Echolink na OK0BBF, kde  třeba i třikrát po sobě někdo zjišťuje kolik je hodin nebo hlavně jaký má převaděč počet resetů. To je také velmi důležitá informace bez které se asi neobejdete. Hanlivé komentáře k tomuto konání od radioamatérů bez uvedení své volací značky tam také nepatří. Naopak kdo má zájem o QSO přes Echolink, měl by dát ještě fonicky alespoň dvakrát po sobě značku s výzvou ke spojení. Možná ostatním stačí počítačem dávaná značka + konekt, následovaná těsně v zápětí opět s diskonekt. Já mám s tím většinou problém poznat kdo to byl. Asi proto, že anglicky neumím číst písmena a přitom kasická hláskovací abeceda co používáme pro QSO to není ( alfa, bravo, čárli ...)