Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

PA 21.2.

V neděli jsme jeli Provozní Aktiv ze Sucháku ve složení Pepa OK1FMJ, Sláva OK1SPL a já OK1UVU. Cesta k chatě celkem po přemrzlém ledu šla. Od chaty po urolbovaném  zmrzlém povrchu také dobrá. Mimochodem na běžky to zrovna moc není, Sláva to zkoušel a napadané jehličí brzdí. Chtělo by to minimálně 2 cm nového sněhu na přikrytí.

Montáž PA0MS v 15 metrech byla obtížná, protože stožár byl pokryt tenkou vrstvou ledu. Vysloveně sklovitý povrch. Začátek závodu na 2m šel pouze několik minut, než se potáhla ledem i anténa. PSV postupně rostlo z 1 : 1,2 do 2,5 - 3,0 a to už anténa netáhla. Přesto se podařilo díky rychlému operátorovi  ( vrozená moje skromnost mi nedovoluje ho jmenovat), za první hodinu udělat 90 QSO, bohužel většinou naše stanice. Ne že by to vadilo naopak, ale potom je málo násobičů. Poslední hodinu jel Pepa, tak jsme se dostali na skóre 169 QSO. Mile mě překvapilo, jakož i ostatní naše závodníky, pásmo 70 cm. Se základním výkonem 50 W jsme ho jeli do antény ZZ 21. Což je vertikální čtverec od převaděče OK0F a dokonce ten spodní, tedy  zisk podobný dipólu. Pochopitelně převaděče, kromě OK0MF musely být MP ( mimo provoz). Výsledek nás celkem zaskočil 50 QSO. Anténa i když na 150 MHz pěkně chodí i na 432 MHz jak se nakonec můžete opakovaně předvědčovat při Moon kontestu 1.středu na 2m a 2. středu v měsíci na 70 cm. To na ní jezdí Sláva OK1SPL, dokonce i na SSB kde by správně měla být horizontálně.

Já po vystřídání Pepou, jsem ještě sházel za necelou hodinu asi 20 m kubických sněhu ze střech buněk radioklubu. Kdo nevěří, může se podívat na připojená foto. Výška sněhu po kolena. Já se pak podívám kolik vás bylo, Hi. Spouštění trubek stožáru také nebylo snadné pro namrzlé ,,sklo,,. Prvky antény původně 6 mm  měly 10 - 12 mm s ledem. Možná by to  i zajímalo výrobce ledových trubiček. S podivem, že spodní konstrukce stožáru byla po závodě už skoro bez ledu. Příští závod s těmito anténami bude 1.subregionál. http://leteckaposta.cz/319113163